טיול שבועי נחל אוג בדרך למים המלח

מאזור החניה יוצא אדום, ממנו מתפצל לאחר זמן קצר שביל כחול. נמשיך ישר עם השביל האדום, עד, לשאחר כ-300 מטרים נגיע למפגש עם שביל ירוק העולה בנחל.

הליכה בנחל היא בתוך קניונים צרים ומתפתלים בדרך יש כ 3 סולמות שניים גבוהים של כ6 מטרים ועוד אחד קטן יותר. ההליכה בנחל היא של כק"מ וחצי שבסופו מגיעים לדרך עפר בסימון שבילים שחור. כאן פונים ימינה ומגיעים עד מהרה לשביל המסומן בצבע כחול אשר יוריד אותנו להנאתנו לעבר קיבוץ אלמוג ועד הרכב.

בדרך אחרי גשם יש גם גבים עם מים וכדאי לברר לפני כן שהגבים אינם עמוקים מידי. יש להזהר משיטפונות בחורף

 

רצוי לעשות את הנחל בעליה בסולמות (כמתואר כאן) כי הירידה בהחלט יכולה להפחיד ילדים או בעלי פחד גבהים

משך המסלול כשעתיים שלוש תלוי אם יש פקקים בסולמות.

פירוט נוסף

מסלול של עד 4 שעות.  רמה בינונית פלוס. לכל המשפחה.

יש להצטייד לפחות 3 ליטר מים לאדם.
חלק מן המסלול עובר באיזור שטח אש – למתחילים את המסלול בסימון הכחול יש לפעול על פי ההנחיות הרשומות באפשרות (1)
על המסלול
מקום מדהים ועוצמתי, קניונים אדירים, מצוקים מהממים – באמת אין מה להוסיף.
מגיעים לקיבוץ אלמוג, הפנייה היא דרומה מכביש 1. ישנה אפשרות להחנות או בתחנת הדלק סונול (ואז נדרשת הליכה של 2 ק"מ (20 דק') פנימה לאיזור הקיבוץ) או לפני מחסום הכניסה לקיבוץ. מכיוון ששתי האפשרויות האלו לא מצאו חן בעיניי (רכב נטוש נתון בחסדי האל) בחרתי באופציה שלישית – נכנסתי לקיבוץ כאורח והחניתי שם בביטחה.

יש 2 אפשרויות לעשות את המסלול: 

1. מתחילים בסימון הכחול המתחיל בעלייה של כ-200 מטרים, משמאלכם עמוד חשמל צנוע. לאחר שמטפסים כרבע שעה, במהלכה ניתן לראות במצפור אוג נוף מרשים לים-המלח, המסלול הכחול חובר למסלול השחור, חולפים על צומת ההצטלבות שלהם, ולאחר-מכן מבחינים ממול בבטונדה המזהירה על שטח אש. הפרטים המופיעים עליה לשם יצירת קשר ותיאום – שגויים!
יש לתאם מראש כניסה לירידה לכיוון הנחל (מסלול שחור) עם פקמ"ז. ניתן לצור קשר טלפוני מראש עם קצינה בדרגת רב-סרן בשם איילת האחראית על שטחי האש בפקמ"ז – 057-8193653.
מכיוון שלא היה בידי המידע שזהו איזור שטח אש, חזרתי על עקבותיי לתחילת המסלול לעשות את אפשרות (2).2. בנקודה בה עמדנו בתחילת אפשרות (1) – נקודת ההתחלה המצויינת בבירור בשלט של רשות הטבע והגנים – לא עולים בסימון הכחול כמו באפשרות (1) אלא פונים שמאלה בכיוון החץ המראה על המסלול האדום.
זו למעשה ירידה לנחל.
לבוחרים באפשרות זו (משפחות עם ילדים בד"כ) חשוב לדעת שזו הדרך לעשות את המסלול פשוט בכיוון ההפוך (מנחל למעלה) וכך להימנע מהתמודדות עם פחד גבהים לסובלים מבינינו, שכן הירידה לנחל (לפי אפשרות (1)) מלווה בירידת מעוקים בעזרת יתדות וסולמות.
הירידה הקצרה לנחל היא תלולה מאוד, קל מאוד למעוד, לכן לעשות אותה בזהירות.
מיד עם סיום הירידה יופיע מולנו שלט מעורר תקווה המראה על תחילת המסלול המסומן בסימון שבילים ירוק (עברנו מאדום לירוק). עד מהרה נמצא עצמינו צועדים בנחל האכזב פעורי פה וצוואר תפוס לאור הנוף המצוקי המדהים הנוצר מקירות הנחל.
הליכה של כ- 10 דקות תנקז אותנו לתוך תוואי הנחל המאתגר והיפה ממש, עדות לכמויות המים האדירות שזורמים בו בתקופות הגשומות של האזור.
ההליכה בנחל תעשה בזהירות וזאת תוך לקיחת סיכון מודע, שכן קיימת סכנת מפולות בנחל זה. ישנם שלטים המזהירים לא להתקרב לקירות המצוקים. בכל אופן זו היא הזהרה ויש לקחת אותה בשיקול דעת בריא.
בטיחות, בטחון ועוד: 1. חשוב לא להגיע לשעות הצהריים כיוון שאז לא תימצא פינה מוצלת למנוחה. שעות הבוקר הן המתאימות למסלול זה – המסלול יהיה ברובו מוצל ונעים הודות לקירות הנחל הגבוהים.
2. אין קליטה סלולרית בנחל (מסלול ירוק).
3. מטעמי בטחון דאגו ליידע כשאתם נכנסים למסלול ובכל מקרה עדיפה קבוצה גדולה יותר מאשר בודדים.
4. רצוי להצטייד באמצעי להגנה עצמית או קבוצתית. האזור שורץ בני-דודים.מסלול מהנה!!!

איך מגיעים

נוסעים על כביש 1מירושלים לעבר ים המלח עד לקיבוץ אלמוג.

לפני הכניסה לקיבוץ פונים ימינה לרחבת חניה